مخفف هایی که هر برنامه نویس باید بداند 01

برنامه‌نویسی نیز مانند هر حرفه‌ی دیگری دارای تعدادی اصطلاح و واژه‌های تخصصی می‌باشد که با دانستن آن‌ها خواهید توانست به سادگی مفاهیم اصلی را درک کرده و به یک برنامه‌نویس ماهر تبدیل شوید.

 

(Command Line Interface) CLI

واسط خط فرمان نوعی واسط است که به کاربر اجازه می دهد با وارد کردن دستورات متنی با سیستم عامل و برنامه ها ارتباط برقرار کند.

 

(Create, Read, Update, Delete) CRUD

CRUD برای چهار عمل اصلی استفاده می شود که روی منابع ذخیره سازی مثل دیتا بیس انجام می شود، که عبارتند از درج اطلاعات، خواندن اطلاعات، ویرایش و حذف اطلاعات

 

(Don’t Repeat Yourself) DRY

DRY به معنی خودتو تکرار نکن، یک اصل توسعه نرم افزاری است که هدف ان کاهش تکرار الگوهای نرم افزاری، جایگزینی ان با انتزاعات یا استفاده از نرمال سازی داده ها  برای جلوگیری از افزونگی.

 

(Just In Time) JIT

JIT یک تکنیک است که کد های مارا در لحظه کامپایا می کند، که می توان از ان به جای کامپایلر های دیگر استفاده کرد. با وجود JIT دیگر به مترجم نیاز نداریم و کد ها سریع تر اجرا می شوند.

 

(Test Driven Development) TDD

توسعه ی تست محور، یک روش توسعه نرم افزاری است که با هدف کاهش خطا های برنامه نویسی ایجاد شده است.

 

(Software Development Kit) SDK

SDK مجموعه ای از نرم افزار ها کد ها توابع و راهنماهایی است که توسعه دهندگان از ان برای ساخت راحت تر برنامه ها در یک بستر خاص استفاده می کنند.

 

(Application Programming Interface) API

API یا رابط برنامه نویسی کاربردی که از طریق دستورات بیان شده میدانیم که نرم افزار ها سخت افزار ها و سایر اجزا می توانند با API ارتباط برقرار کنند.

 

(Bourne Again Shell) BASH

BASH به زبان ساده یکی ار انواع Shell است که بر مبنای Bourne Shell اولیه Unix ایجاد شده است. در سیستم عامل گنو/لینوکس Bash یکی از معمول ترین Shell ها در User Account ها است.

 

(Document Object Model) DOM

زمانی که یک صفحه وب بارگذاری می شود، مرورگر از ان صفحه یک مدل شی گرا (DOM) ایجاد می کند. مدل DOM یک ساختار درختی از اشیاء موجود در صفحه HTML ایجاد می کند.

 

(Long Term Support) LTS

گونه ای از نسخه نرم افزار های خاص که مدت زمان بیشتری نسبت به نسخه های معمولی پشتیبانی می شوند.

 

 (Content Delivery Network) CDN

وظیفه CDN رساندن  و توزیع محتوا و اطلاعات شما به سرور بازدید کننده سایت است. با استفاده از این سیستم سرعت ارسال اطلاعات به بازدیدکنندگان سایت افزایش می یابد . همچنین سرعت بارگذاری صفحات سایت بیشتر می شود.

 

(Search Engine Optimization) SEO

فرایند تغییر دادن طراحی و محتوای وبسایت برای نمایش بهتر در موتور های جستجو می باشد، با بهینه سازی سایت خود برای موتور های جستجو شما می توانید کاربران بیشتری را از موتور های جستجو جذب کنید و امار بازدید سایت خود را بالا ببرید.

 

(App Store Optimization) ASO

بهینه سازی برنامه ها یا ASO برای اپ استور ها یکی از روش های بازار یابی اپلیکیشن است که بوسیله ان می توانید در اپ استور ها بیشتر دیده شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید