بالاخره کدام توزیع لینوکس؟

جنجال همیشگی

تقریبا از زمان توسعه سیستم عامل گنو/لینوکس تا به امروز و گسترش توزیع های ان همیشه این سوال پیش امده که، کدام توزیع مناسب تر هست. این بحث تا به امروز به قوت خود باقیمانده، و تقریبا در بین اکثر کاربران این سیستم عامل وجود داشته است و جزئی از دنیای جذاب و دوست داشتنی این سیستم عامل بوده است.

در بحث انتخاب یک سیستم عامل فاکتور های مهمی وجود دارند که هر کدام تاثیر به سزایی در انتخاب ان دارند، مثلا اینکه شما قصدتون از کار با سیستم عامل چیه؟ ایا یک کاربر خانگی هستید و قصد استفاده های معمولی مثل وب گردی، ذخیره اطلاعات یا دیدن فیلم را دارید یا اینکه یک برنامه نویس هستید و قصد اجرای نرم افزار های مخصوص کار خود یا استفاده های تخصصی از سیستم خود را دارید؟

 

معرفی انواع توزیع های لینوکس و کاربرد آنها

  • Ubuntu

 

در سال 2004  مارک شاتل ورث تصمیم گرفت که با همکاری جمعی از توسعه دهندگان دبیان یک توزیع که بر پایه دبیان ولی در عین حال ساده و کارامد و برای استفاده عموم اسان باشد را توسعه دهند که از دل این پروژه Ubuntu  متولد شد.

ubuntu یکی از توزیع های پر طرفدار دنیای لینوکس می باشد که طیف گسترده ای از کاربران خلنگی تا متخصصین را در بر می گیرد که با رابط کاربری ساده ولی در عین حال جذاب و قدرتمندش همیشه جزء بهترین ها محسوب می شود.

 

 

  • Arch

 

Arch یک توزیع مستقل است که تلاش بر این دارد تا آخرین نسخه‌های پایدار بیشتر برنامه‌ها را با ترفند rolling release ارائه دهد. روند نصب پیشفرض یک سیستم پایه‌ی مینیمال است که به کاربر امکان شخصی‌سازی بسیار زیادی را می‌دهد تا هرآنچه میخواهد بر روی سیستم داشته‌باشد.

Arch مانند لگویی است که شما با در اختیار داشتن تکه های ان می توانید با سلیقه ی خود روی هم سوار کنید و توزیع از صفر شخصی سازی شده ی خود را داشته باشید.

 

  • Fedora

 

Fedora توزیع لینوکس است که  در سال 2003 معرفی شد.مانند رایج ترین توزیع های لینوکس، Fedora رایگان است. این ویژگی آخرین نرم افزار برای لینوکس است و به دنبال برنامه انتشار سریع است. این تجربه جلا و کامل را ارائه می دهد، که اغلب به عنوان یک نمایشگاه برای ویژگی های جدید و قابلیت های موجود در دنیای لینوکس خدمت می کند.

بدلیل پشتیبانی فدورا از معماری ریزپردازنده های PowerPC، در سال 2008 نویسنده هسته لینوکس یعنی لینوس توروالدز از آن در پروژه های فراوانی استفاده نمود.

 

2 دیدگاه دربارهٔ «بالاخره کدام توزیع لینوکس؟»

دیدگاهتان را بنویسید